از 12 اسفند که آخرین مطلب رو نوشتم تا الآن بارها تصمیم به به روز کردن بلاگ گرفتم اما دستم به نوشتن نرفت و از این بابت از همهء دوستانی که با نظر لطف خود ما را به نوشتن ترقیب کردند و  ما همچنان عکسی و نوشته یی در بلاگ نگذاشتیم شرمنده ام.

              --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mehdi_ghasemi_ahmad_roshani_2.jpg

15 روز پیش مسافری 13 ساله در آستانهء 40 سالگی برایمان آمد؛ مسافری که بخش اعظمی از  خاطرات کودکی ام را زمانی که دیگر کم کم داشتم فراموششان میکردم با خود آورد.

از همان دری بیرون آمد و به خانه اش رفت که 26 سال پیش عازم شده بود؛همه چیز مثل همان روزها بود،مگر آدمها. برخی به دنیا آمده بودند ، بعضی رفته بودند و آمدنش را ندیدند.

هنوز همانقدر کوچک بود ، همچون 13 سالگی

هنوز دندانهایش شکسته بود

هنوز لباسهایش تنش بود

دستهایش از دستهای همسالانش خیلی کوچکتر بود

  انگار نه انگار که این 26 سال مادر چه کشید و خواهران و برادرانش  چشم انتظار برادر بزرگشان بودند،حتی ذره ای هم بزرگ نشده بود!

mehdi-ghasemi-ahmad_1_1.jpg

-

 

  

mehdi_ghasemi_ahmad_3.jpg

mehdi_ghasemi_ahmad_4.jpg

 

گفتی مرا بخوان ، خواندیم و خامشی ---- پاسخ همین تو را ، تنها شنیدن است؟ "قیصر امین پور"

 

هنوز فکر میکنم 3 ساله ام.

بگذار از اول بنویسم

سلام احمد

حال همهء ما خوبست

اما تو باور نکن

              _________________________________________________________

از همهء عزیزانی که در طول دوسه هفتهء گذشته بابت جوایز جشنوارهء مطبوعات شهری و نظرسنجی عکاسان در مسابقهء عکس دوربین دات نت به من تبریک گفتند ممنونم.

از اینکه همکاران عکاسم نظر لطفی به من داشتند و در نظرسنجی مرا مفتخر کردند متشکر و قدردانم و به همهء جوانان خوب و فعال دوربین دات نت خسته نباشید میگم و امیدوارم عمری داشته باشم تا دوره های دو رقمی این جشنواره را ببینم.

مهدی قاسمی  

گاهی اوقات نوشتن در مورد برخی مسایل سخته, این سختی بیشتر از اون جهته كه باید درباره‌ی خودمون , فضای كار (جامعه‌ی عكاسی)و آدمایی كه داریم همراهشون كار میكنیم حرف بزنیم.

بارها میخواستم درباره‌ی اینكه همكارای ما در روزنامه‌ها عكسهای عكاسای خبرگزاریها رو كار میكنن و اسم نمیزنن چیزی بنویسم اما دستم به نوشتن نمیرفت چرا كه دلی آزرده نشه اما با عرض پوزش دیگه نمیتونم ننویسم.

دبیران محترم عكس روزنامه‌های اعتماد و جام‌جم و هفته‌نامه‌ی شهروند امروز لطف كردند و برای ویژه‌نامه‌ی پایان سال از بنده و دیگر دوستان دعوت كردن كه عكس بفرستیم, تا با خودم به این نتیجه میرسم كه برای این سروران عزیز عكس بفرستم یاد بی‌مهری‌هایی كه در طول سال داشتند می‌افتم و با تمام احترامی كه برای ایشان قائلم جز خبرگزاری فارس برای هیچ نشریه و روزنامه‌یی عكس ارسال نمی‌كنم.

__روزنامه‌ی اعتماد بارها عكس همكاران عكاس خبرگزاریها رو چاپ كرده و اسمی از عكاس ذكر نشده اما روز بعد از ترور بینظیر بوتو عكس آن اتفاق رو چاپ میكنه اسم عكاس خارجی اون عكس رو زیر عكس میزنه(البته به اشتباه).نكته‌ی جالب اینه كه در همون شماره هم عكسهای بدون اسم چاپ شده بود ولی سروران تشخیص دادند ذكر اسم یك عكاس خارجی(جان مور) به اشتباه(جیم مور)واجب‌تر از ذكر اسم كساییه كه گاها" سلام و علیكی هم باهاشون میشه.

__شهروند امروز كه به نوعی الان نشریه‌ی قشر روشنفكر محسوب میشه هر هفته یك صفحه رو به عكس اختصاص میده اما فقط اسم آژانس مربوطه رو قید میكنه(و گاهی هم نمیكنه) و جالب اینه كه گاهی اوقات اسم خودی‌ها یا ....رو كامل ذكر میكنن, بطور مثال در شماره‌یی از این نشریه عكسی كه از روی سایت ایسنا استفاده شده و مربوط به سیف‌الله صمدیان بوده فقط اسم ایشان ذكر میشه ولی اسم خبرگزاری حذف میشه. در این زمینه یه سوال دارم:چرا كنار بقیه‌ی عكسای این نشریه نمیخوره"عكس:شهروند امروز"

 __گویا سردبیر جام‌جم از اینكه اسم عكاسها زیر عكسهاشون باشه ناراحت میشه و این جریان ربطی به سرویس عكس نداره ولی نمیدونم با این اوضاع چرا دوستان زنگ میزنن به عكاس و عكس سایز بزرگ میگیرن(كاری كه همه‌ی بچه‌ها صرفا"از روی رفاقت انجام میدن) و بعدش اسم اون نفر رو نمیزنن؟! البته در این روزنامه گویا قرار هست آیین‌نامه‌ی"ذكر اسم عكاس در كنار عكس" تصویب بشه كه هنوز نشده!

 فقط از این همكارن دعوت میكنم برای لحظاتی خودشون رو به جای این صاحبان عكسهای بدون نام كه با یك زنگ تلفن 3 یا 4 عكس خوبشون رو رفاقتی برای هر دوستی كه زنگ میزنه میفرستن بگذارن اونوقت در مورد حرفای من(بعنوان كسی كه 5سال انواع این محبتها رو تحمل كردم)قضاوت كنند.

نمونه‌ء این نوع بی‌مهری در مطبوعات ما فراوانه ولی از این جهت این نشریات رو مثال زدم كه اونها رو جزو مطبوعات خوب و دبیران عكس اونها رو جزو حرفه‌یی‌ها و بی‌غرض‌ها میدونم و گمانم انتظار ما از اونایی كه به این امور واقفن باید بیشتر باشه و وقتی این دوستان به ساده‌ترین حق همكارانشون بی‌توجهی میكنن از دیگران چه انتظاری میشه داشت؟

 

 در آخر عرض كنم كه این مطلب صرفا" نظر شخصی نگارنده بعنوان یك عكاس است.

 مهدی قاسمی

اولین حركت صنفی و اعتراض آمیز ما نسبت به رفتار زشت یكی از مدیران فرهنگی كشور نتیجه داد. خوشبختانه این حركت كاملا صنفی و خودجوش و از داخل خود بچه ها بود و هیچ ارگان یا سازمان یا نهادی آن را برنامه ریزی نكرد و از آن حمایت هم نكرد. حتی انجمنمان هم كه كلی بهش می نازیدیم هیچ بیانیه ای صادر نكرد و اعضای هیات مدیره اش هم نامه را امضا نكردند و آنهایی هم كه گفتند ما امضا می كنیم بعدش گفتند كی بود؟ كی بود ؟ من نبودم! دیروز در جلسه ای كه فارابی با دبیران سرویسهای عكس خبرگزاریها گذاشت رسما از آنها به عنوان نماینده ما عذرخواهی كرد و كلی از نظرات آنان را هم شنید و قرار شد كه تمام عكاسان هم با نهایت عزت و احترام تمام فیلمها را تماشا كنندحتی قرار بر این شد كه در پایان جشنواره مسابقه عكسی هم ترتیب داده شود و به آثار برتر جوایزی اختصاص داده شود اما كار به اینجا هم ختم نشد و امروز شخص مدیر روابط عمومی با مهدی تماس گرفت و قرار شد مهدی برود سالن وزارت كشور را ببیند و بگوید بهترین جا برای عكاسی از مراسم افتتاحیه كجاست تا عكاسان در آن قسمت اسكان داده شوند.

این مهم نیست كه چند تااز خبرگزاریهای داخلی با وقاحت تمام امضای اعضایش را تكذیب كرد نددرحالیكه امضاهایشان موجود است و گفتند كه اگر بگویید ما امضا كردیم از فردا تشریف نیاورید! این مهم نیست كه بعضی ها گفتند ما امضا می كنیم و بعد گفتند ما اصلا نمی دانیم جریان چیست؟ این مهم نیست كه خیلیها از ترس مقام و موقعیتشان همه چیز را زیر سوال بردند و خواستند حركت را به هم بزنند.

مهم این است كه اولین حركت جمعی و صنفی خود ما جواب مثبت داد و همین بچه هایی كه از صبح تا شب عین سگ جان می كنیم و نهایتا حتی به نظر خبرگزاریها یشان حق اعتراض كردن هم ندارند توانستند توجه یك بخش كوچك را به خود جلب كنند و وادارشان كنند تا از رفتار زشت خود پوزش بطلبند .دوست دارم از خیلیها با ذكر نام تشكر كنم.از بچه های سرویس عكس خبرگزاری برنا كه با حمایت خودشان تا لحظه آخر با ما بودند. از بچه هایی كه در سفر بوشهر به سر می بردند اما دلشان با ما اینجا بود. از علیرضا سلطانی عزیز كه به عنوان تنها پیر جمع در كنارمان بود. از بابك برزویه عزیز .و در نهایت از سرویس فرهنگی و تمام بچه های ایسنا كه با شجاعت تمام نامه را منتشر كردندو پای همه چیزش ایستادند.از بقیه بچه ها اسم نمی برم .

دوستان عزیزی كه از این نامه حمایت كردند هم حتما حق بی توجهی نسبت به مسایل صنفی سایر افرادی كه از این نامه حمایت نكردند را برای خود محفوظ می دانند.!

نوشته شده توسط یلدا معیری

وقتی كه شادمهر راستین در جلسه‌ی مطبوعاتی عباس كیارستمی گفت: "مث اینكه عكاسا فكر میكنن هرچی بیشتر جلوی مردم بایستن حرفه‌ای‌ترن!" خیلی جلوی خودم رو گرفتم تا فقط یه نامه‌ی محترمانه به ایشون بنویسم تا نتیجش این بشه كه آخر برنامه از عكاسان عذرخواهی كنن و فقط به این فكر میكردم كه بقیه‌ی دوستان عكاس چطور این حرفها رو میشنون و به كارشون ادامه میدن؟!

اون موقع فكر نمی‌كردم كه مسئولین محترم برگزاركننده‌ی جشنواره؟ فیلم فجر برای امسال تصمیم بگیرن كه ورود عكاسان رو به سالن نمایش فیلم ممنوع كنن(!), یعنی اینكه ما انگار اونقدر جماعت بیكاری هستیم كه 10روز مداوم پشت درهای سالن نمایش بنشینیم و منتظر جلسات نیم ساعته‌ی نقد بمانیم؟البته مسئول روابط عمومی فارابی گفت" ما روی سایت جشنواره عكس میذاریم و هركی خواست میتونه از اونا استفاده كنه"!

خیلی جالبه برام كه بدونم كدوم عكاس میتونه بپذیره بعد از اینهمه اهانت بره جشنواره عكاسی كنه و كدوم خبرگزاری و روزنامه  این خفت و قبول میكنه كه عكس تولیدی خودش و بذاره كنار و عكسهای سایت فارابی رو استفاده كنه؟قصد ما اینه كه نامه‌ی زیر رو به امضای عكاسان برسونیم و  نظر دیگر عكاسان محترم رو هم میخواهیم بدونیم.

مهدی قاسمی

 عسكهای امروز 

مقام محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
جناب آقای دکتر صفار هرندی

سابقه مطبوعاتی و رسانه ای حضرتعالی این اطمینان را به امضا کنندگان این نوشته می دهد که از شان و جایگاه عکاسان در رسانه ها آگاه و احتمالا اخبار مربوط به ایشان را مطالعه نمایید.
شاید بارها و بارها شما از طریق رسانه های کشور و یا از طریق مشاوران و مرطبتین از عدم رفتار صحیح با عکاسان تلاشگر و زحمتکش رسانه ها مطلع شده باشد. رفتارهایی که گه گاه بوی خصمانه از آنها به مشام می رسید و در بسیاری باعث لطمات جدی جسمی و مالی به ایشان شده بود.
آقای وزیر! همیشه گمان ما بر این بود اگر روزی شکایت به پیش شما می آوریم شکایتمان از کمی امکانات و محدود بودن توجه وزارت مطبوع حضرتعالی به عکاسان رسانه ای است که عرصه را برای رقابت با خارج از ایران ، علی رغم اعتراف بسیاری از محافل خارجی به توانایی بالقوه عکاسی رسانه ای ایران، تنگ می بینیم که اینطور نیز هست و حتما بارها به سمع حضرتعالی به طرق مختلف رسیده است.
اما ذهی خیال باطل.
جناب وزیر! ما شکایت از رفتار غیر محترمانه و غیر منصفانه محافل غیر رسانه ای بر شما می بریم.
رفتاری که بعضا اینجانبان را به انسان بودن و محترم بودنمان مشکوک می کند که چرا اگر هستیم چنان وقیهانه حیثیتمان را و یا ارزش انسانیمان را به زیر سوال می برند.
نمونه بسار است ، اما از گلچین این همه کج رفتاری و بدخلقی های نا بجا و بی دلیل ، دسته گلی را از مجموعه تحت نظر آن وزارتخانه به عرض می رسانیم که هم از باب دفاع حقوق خود به شما مربوط میدانیم و هم از نظر نظارتی مسولیت حضرتعالی بر آن ارگان.
بی شک اگر قرار باشد نزدیک ترین و شبیه ترین رسانه را به عکاسی نام برد حتما نام سینما را باید آورد.
حال انکه درارگانی که مسولیت هدایت و سیاستگذاری شبیه ترین و نزدیک ترین رسانه به عکاسی را به عهده دارد با جمعی از همکارانمان و همصنفانمان در نهایت بی ادبی و کم لطفی آنهم از سوی مدیریت روابط عمومی ، بد رفتاری شده و ادعای بی احتیاجی در جهت پوشش تصویری اخبار مربوط به ارگان خود و فراتر از آن مربوط به جشنواره فیلم فجر به عکاسان شده است.بله جناب وزیر بنیاد سینمایی فارابی را می گوییم.
چگونه مدیر روابط عمومی ارگان تحت نظر وزارت خانه شما و همچنین به اصطلاح سیاستگذار مجموعه سینمای کشور با این کمبود ادب و ندانستن و نشناختن مخاطب سخنان خود که نماینده تمام قد ارگان خود است ، می تواند توانایی ارگان مطبوع خود را در هدایت سینمای کشور به اطلاع عموم برساند.
شما خود با توجه به این نوع رفتار آیا به توانایی های مجموعه حاضر شک نمی کنید.؟ مدیریتی که انتخابی صحیح را برای ارتباط خود با فضای عمومی برنگزیده است آیا در گزینشهای دیگر موفق خواهد بود.
جناب وزیر! امضا کنندگان این نامه امید خود را برای تصحیح این اوضاع به شکل کلی به نا امیدی تبدیل کرده اند ، مخصوصا با دیدن رفتاری اینچنین از مدیر روابط عمومی مجموعه ای فرهنگی در این سطح و لذا تصمیم به برخوردی جدی دارند ، از این رو امضا کنندگان این نامه و گمان می کنیم کل جامعه عکاسی رسانه ای کشور پس از مطلع شدن از این اتفاق، پوشش تصویری کلیه مراسمها و اتفاقات سینمایی کشور را که از طریق مجراهای دولتی ، تاکید می کنیم فقط دولتی علی الخصوص بنیاد سینمایی فارابی برگزار می شود و هچنین جشنواره فیلم فجر را تا اطلاع ثانوی کم لن یکن و تحریم اعلام می کنند، مگر با برخورد مستقیم حضرتعالی با مسبب این جریان و معذرت خواهی رسمی بنیاد سینمایی فارابی در روز افتتاحیه جشنواره فیلم فجر که ریاست این بنیاد ، دبیری جشنواره را برعهده دارد.
گمان می کنیم اذعان به حقوق عکاسان در بیانیه افتتاحیه جشنواره فیلم فجر باعث خواهد شد دیگر چنین اتفاقی حداقل در حوزه سینما و شاید فرهنگ تکرار نشود.
به امید ارتقا سطح کیفی و فرهنگی ارتباطات رسانه ای ارگانهای کشور علی الخصوص دولتی.باتشکر
جمعی از اهالی جامعه عکاسی رسانه ای کشوررونوشتها:
- ریاست محترم جمهور جناب آقای محمود احمدی نژاد
- دفتر بازرسی دفتر مقام معظم رهبری
- جناب آقای الهام رییس شورای اطلاع رسانی دولت
- مشاورین محترم رسانه ای و مطبوعاتی ریاست جمهور
- دبیر محترم شورای اطلاع رسانی دولت
- معاون حقوقی وزیر محترم ارشاد
- معاون مطبوعاتی وزیر محترم ارشاد
- مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد
- خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
- سایر خبرگزاریها و مطبوعات و رسانه های دیداری و شنیداری
- انجمن صنفی روزنامه نگاران
- انجمن صنفی عکاسان مطبوعات با اظهار تاسف
- ریاست محترم بنیاد سینمایی فارابی
- روسای مراکز فرهنگی کشور
- خانه عکاسان ایران
- خانه سینما
- صنف عکاسان سینمای خانه سینما
- جامعه خبرنگاران حوزه سینما

صفحه 2 از 48
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی