فكر میكنم حالا وقت مشاركت باشد

وقتی كه شادمهر راستین در جلسه‌ی مطبوعاتی عباس كیارستمی گفت: "مث اینكه عكاسا فكر میكنن هرچی بیشتر جلوی مردم بایستن حرفه‌ای‌ترن!" خیلی جلوی خودم رو گرفتم تا فقط یه نامه‌ی محترمانه به ایشون بنویسم تا نتیجش این بشه كه آخر برنامه از عكاسان عذرخواهی كنن و فقط به این فكر میكردم كه بقیه‌ی دوستان عكاس چطور این حرفها رو میشنون و به كارشون ادامه میدن؟!

اون موقع فكر نمی‌كردم كه مسئولین محترم برگزاركننده‌ی جشنواره؟ فیلم فجر برای امسال تصمیم بگیرن كه ورود عكاسان رو به سالن نمایش فیلم ممنوع كنن(!), یعنی اینكه ما انگار اونقدر جماعت بیكاری هستیم كه 10روز مداوم پشت درهای سالن نمایش بنشینیم و منتظر جلسات نیم ساعته‌ی نقد بمانیم؟البته مسئول روابط عمومی فارابی گفت" ما روی سایت جشنواره عكس میذاریم و هركی خواست میتونه از اونا استفاده كنه"!

خیلی جالبه برام كه بدونم كدوم عكاس میتونه بپذیره بعد از اینهمه اهانت بره جشنواره عكاسی كنه و كدوم خبرگزاری و روزنامه  این خفت و قبول میكنه كه عكس تولیدی خودش و بذاره كنار و عكسهای سایت فارابی رو استفاده كنه؟قصد ما اینه كه نامه‌ی زیر رو به امضای عكاسان برسونیم و  نظر دیگر عكاسان محترم رو هم میخواهیم بدونیم.

مهدی قاسمی

 عسكهای امروز 

مقام محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
جناب آقای دکتر صفار هرندی

سابقه مطبوعاتی و رسانه ای حضرتعالی این اطمینان را به امضا کنندگان این نوشته می دهد که از شان و جایگاه عکاسان در رسانه ها آگاه و احتمالا اخبار مربوط به ایشان را مطالعه نمایید.
شاید بارها و بارها شما از طریق رسانه های کشور و یا از طریق مشاوران و مرطبتین از عدم رفتار صحیح با عکاسان تلاشگر و زحمتکش رسانه ها مطلع شده باشد. رفتارهایی که گه گاه بوی خصمانه از آنها به مشام می رسید و در بسیاری باعث لطمات جدی جسمی و مالی به ایشان شده بود.
آقای وزیر! همیشه گمان ما بر این بود اگر روزی شکایت به پیش شما می آوریم شکایتمان از کمی امکانات و محدود بودن توجه وزارت مطبوع حضرتعالی به عکاسان رسانه ای است که عرصه را برای رقابت با خارج از ایران ، علی رغم اعتراف بسیاری از محافل خارجی به توانایی بالقوه عکاسی رسانه ای ایران، تنگ می بینیم که اینطور نیز هست و حتما بارها به سمع حضرتعالی به طرق مختلف رسیده است.
اما ذهی خیال باطل.
جناب وزیر! ما شکایت از رفتار غیر محترمانه و غیر منصفانه محافل غیر رسانه ای بر شما می بریم.
رفتاری که بعضا اینجانبان را به انسان بودن و محترم بودنمان مشکوک می کند که چرا اگر هستیم چنان وقیهانه حیثیتمان را و یا ارزش انسانیمان را به زیر سوال می برند.
نمونه بسار است ، اما از گلچین این همه کج رفتاری و بدخلقی های نا بجا و بی دلیل ، دسته گلی را از مجموعه تحت نظر آن وزارتخانه به عرض می رسانیم که هم از باب دفاع حقوق خود به شما مربوط میدانیم و هم از نظر نظارتی مسولیت حضرتعالی بر آن ارگان.
بی شک اگر قرار باشد نزدیک ترین و شبیه ترین رسانه را به عکاسی نام برد حتما نام سینما را باید آورد.
حال انکه درارگانی که مسولیت هدایت و سیاستگذاری شبیه ترین و نزدیک ترین رسانه به عکاسی را به عهده دارد با جمعی از همکارانمان و همصنفانمان در نهایت بی ادبی و کم لطفی آنهم از سوی مدیریت روابط عمومی ، بد رفتاری شده و ادعای بی احتیاجی در جهت پوشش تصویری اخبار مربوط به ارگان خود و فراتر از آن مربوط به جشنواره فیلم فجر به عکاسان شده است.بله جناب وزیر بنیاد سینمایی فارابی را می گوییم.
چگونه مدیر روابط عمومی ارگان تحت نظر وزارت خانه شما و همچنین به اصطلاح سیاستگذار مجموعه سینمای کشور با این کمبود ادب و ندانستن و نشناختن مخاطب سخنان خود که نماینده تمام قد ارگان خود است ، می تواند توانایی ارگان مطبوع خود را در هدایت سینمای کشور به اطلاع عموم برساند.
شما خود با توجه به این نوع رفتار آیا به توانایی های مجموعه حاضر شک نمی کنید.؟ مدیریتی که انتخابی صحیح را برای ارتباط خود با فضای عمومی برنگزیده است آیا در گزینشهای دیگر موفق خواهد بود.
جناب وزیر! امضا کنندگان این نامه امید خود را برای تصحیح این اوضاع به شکل کلی به نا امیدی تبدیل کرده اند ، مخصوصا با دیدن رفتاری اینچنین از مدیر روابط عمومی مجموعه ای فرهنگی در این سطح و لذا تصمیم به برخوردی جدی دارند ، از این رو امضا کنندگان این نامه و گمان می کنیم کل جامعه عکاسی رسانه ای کشور پس از مطلع شدن از این اتفاق، پوشش تصویری کلیه مراسمها و اتفاقات سینمایی کشور را که از طریق مجراهای دولتی ، تاکید می کنیم فقط دولتی علی الخصوص بنیاد سینمایی فارابی برگزار می شود و هچنین جشنواره فیلم فجر را تا اطلاع ثانوی کم لن یکن و تحریم اعلام می کنند، مگر با برخورد مستقیم حضرتعالی با مسبب این جریان و معذرت خواهی رسمی بنیاد سینمایی فارابی در روز افتتاحیه جشنواره فیلم فجر که ریاست این بنیاد ، دبیری جشنواره را برعهده دارد.
گمان می کنیم اذعان به حقوق عکاسان در بیانیه افتتاحیه جشنواره فیلم فجر باعث خواهد شد دیگر چنین اتفاقی حداقل در حوزه سینما و شاید فرهنگ تکرار نشود.
به امید ارتقا سطح کیفی و فرهنگی ارتباطات رسانه ای ارگانهای کشور علی الخصوص دولتی.باتشکر
جمعی از اهالی جامعه عکاسی رسانه ای کشوررونوشتها:
- ریاست محترم جمهور جناب آقای محمود احمدی نژاد
- دفتر بازرسی دفتر مقام معظم رهبری
- جناب آقای الهام رییس شورای اطلاع رسانی دولت
- مشاورین محترم رسانه ای و مطبوعاتی ریاست جمهور
- دبیر محترم شورای اطلاع رسانی دولت
- معاون حقوقی وزیر محترم ارشاد
- معاون مطبوعاتی وزیر محترم ارشاد
- مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد
- خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
- سایر خبرگزاریها و مطبوعات و رسانه های دیداری و شنیداری
- انجمن صنفی روزنامه نگاران
- انجمن صنفی عکاسان مطبوعات با اظهار تاسف
- ریاست محترم بنیاد سینمایی فارابی
- روسای مراکز فرهنگی کشور
- خانه عکاسان ایران
- خانه سینما
- صنف عکاسان سینمای خانه سینما
- جامعه خبرنگاران حوزه سینما

مهدی کاوه ای [ ۱۰ بهمن ۱۳۸۶ ]

سلام وخسته نباشید منم با این حرکت موافق هستم و این توحینهای روابط عمومی ها برایم همیشه غیر قابل تحمل بوده بعضی از آنها خیال میکنند عکاس و خبرنگار نوکر آنها هستند که هر طور دلشون بخواهد رفتار کنند فقط کاش خبر نگارها هم با ما همراه میشدند مگر عکسهای ما نیست که با خبر آنها کار میشود


نادر بکایی [ ۱۰ بهمن ۱۳۸۶ ]

سلام مهدی جان
این پست وبلاگت برگرفته از تحقیر شدن توسط یه عده موجود نفهم بی نزاکته ! اگه با این ادبیات هم این کامنت رو نوشتم فقط دلیلم اینه که جواب کلوخ انداز کلوخه ! چون موجودی که نمیفهمه و تا حالا هم نفهمیده ! بدون در آینده هم نخواهد نفهمید ! پس بهتره جواب این موجودات سخیف رو مثل خودشون داد. اون مدیری !!! که فرق سوراخ دیوار و ویزور رو نمیدونه هر چی بهش بگی انگار یاسین به گوش .... خوندی. (اگه به جای آدم کلمه رو به کار بردم چون اینا رو به قبول ندارم )


روزبه [ ۱۰ بهمن ۱۳۸۶ ]

داد اگر داد منو / ناله اگر ناله تو / آنچه البته به جایی نرسد فریاد است. صد سال دیگه هم اتفاقی نمی افته . مشکل عمیق تر از این حرفهاست.


هادی آبیار [ ۱۰ بهمن ۱۳۸۶ ]

سلام جناب قاسمی ...
شاید درست باشد ما عکاسان خبری همیشه مظلوم هستیم و دیواری از دیوار ما بلند تر نیست ...
عکاسان خبری خوزستان همایت خواهن کرد ...


سید محسن سجادی [ ۰۹ بهمن ۱۳۸۶ ]

سلام
آه و صد افسوس و صد افسوس...


روشن نوروزی [ ۰۸ بهمن ۱۳۸۶ ]

مهدی قاسمی عزیز.
حتما خاطرتان هست کاریکاتور روزنامه ایران بهانه‌ای شد تا اقوام ترک‌زبان ایران در یک حرکت خودجوش به قرنها توهین و تحقیر پاسخ بدهند.
به اعتقادم جشنواره فجر باید بهانه‌ای باشد تا فریادی را که سالها در گلویمان خفته است فریاد بزنیم. باید یکبار تمام کنیم اینهمه توهین و تحقیر را. باید یکبار برای همیشه حسابمان را با مدیرانی که سواد بصری‌شان از کودکان ابتدایی کمتر است صاف کنیم. بعید می‌دانم هیچ کودکی اینقدر کودن باشد که فرق 50 عکاس را با 1 عکاس در یک برنامه نداند و از برد رسانه‌ای آن اطلاع نداشته باشد (البته گویا در جشنواره امسال چنین کودنهایی وجود دارند!!)
آقای قاسمی عزیز.
بنظرم کسی باید پیش بیافتد. بیدار کردن انجمنهای صنفی عکاسی از خواب خرگوشی کار بیهوده‌ای است. باید به همه عکاسان توضیح داد که شرکت در برنامه‌های جشنواره فجر خیانت است ... خیانت !
خیانت به عکاسی. خیانت به حرمت خون شهدای رسانه. خیانت به کاوه و غریب و برادران ...
تحریم جشنواره فجر باید از درونمان شعله بگیرد. چه خوب است با دبیران سرویس عکس رسانه‌ها ارتباط گرفته شود و از آنها برای تحریم جشنواره کمک گرفت.
مهدی قاسمی بزرگوار.
چشم امید من و هم نسلان من در عکاسی خبری به شما و دوستانی است که نسل قبلی ما هستید و در حکم اساتید ما.
ما را چشم انتظار مگذارید ...


abolfazl [ ۰۸ بهمن ۱۳۸۶ ]

اینکه این ماجرا همیشگی بوده ولی خوب کاملا نشان میده که ضعف نبود یک نهاد که برای خوده عکاسان در دفاع از انها وجود داره .نهادی که شناخته شده باشه و اگر یک کسی مثل این مسول خیلی راحت به خودش اجازه بده به عکاسان توهین کنه چون انقدر مطوعن هست هیچ اتفاقی نمیفته واگر داشتیم نهادی که قدرتمند باشه هیچ کس به خودش این حق رو نمیداد که اینگونه برخورد کنه ,که حالا به جای که یک انجمن یا صنف نامه بنویسه و بخواهد از حقوق اعضاش یا عکاسان دفاع کنه ,خود عکاسان مجبورند یک نامه تنظیم کنند و زیر ان بنویسند (جمعی از عکاسان). و واقعا اینجور مواقع چه کسی از حقوق عکاسان دفاع کند..دوم اینکه امیدوارم این اتحاد بیشتر بشه تا گره از کار فرو بسته ما بگشاید